Vyhledávání
      

Aporocactus flagelliformis (Aporocactus flagelliformis)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
nádoby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, písčité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Aporocactus flagelliformis patří mezi severoamerické kaktusy. Od roku 1690 je v Evropě znám jako pokojová rostlina. C. Linné ho pojmenoval podle dlouhých tenkých stonků, flagelliformis = bičovitý. Je to epifyt, který roste na více místech mexické náhorní plošiny. Tělo tvoří převislé 1 až 2cm silné šlahounovité stonky, dlouhé až 1,5m. Má krátké, tence jehlovité trny, v areole je jich 10 až 15, jsou zlatožluté nebo červenohnědé, někdy hnědé. Zygomorfní květy jsou tmavorůžové, až 8cm dlouhé a v přírodě obstarávají jejich opylování kolibříci. V kultuře vykvétají na jaře a zůstanou otevřeny asi 4 dny. Tento apifyt upoutá pozornost především v době květu, kdy mohou silnější trsy bohatě kvést. Právě proto byl často křížen pro ještě větší a pestřejší květy. Křížením se zástupci rodu Epiphyllum vznikly hybridy Apoprophyllum nebo překrásně kvetoucí Helioaporus, který vznikl křížením druhů Aporocactus flagelliformis a Heliocereus speciosus, který roste poblíž hlavního města Mexika ve skalnatém terénu. Má až 1m dlouhé šlahounovité výhony opírající se o balvany nebo visících ze skalních bloků. Někdy také roste v korunách stromů jako epifyt. Květy má až 15cm dlouhé, široce otevřené, karmínově červené s opalizujícím leskem.
Kromě tohoto druhu bylo popsáno ještě několik dalších z tohoto rodu. Liší se pouze kvantitativními znaky, je tedy lépe je uvádět jako variety nebo formy.

Čeleď:
Cactaceae - kaktusovité

Původ:
Tento kaktus pochází z Mexika.

Pěstování:
Aporokaktusy jsou nenáročné rostliny, rychle se rozrůstají a bohatě kvetou. Rostou v korunách stromů, kam téměř nedopadají přímé sluneční paprsky, a proto v kultuře špatně snášejí intenzivní oslunění. Nejlépe jim vyhovují stinné kouty ve skleníku nebo na zasklené verandě, dobře porostou také za okny mezi jinými pokojovými květinami, nebo v letních měsících na zahradě.
Aporocactus flagelliformis vyžaduje lehký a vzdušný substrát, složený ze stejných dílů výživné zeminy, písku a rašeliny, chladnější přezimování při teplotách 6 až 15 stupňů se silně omezenou zálivkou. V zimě ho necháme na světle, protože brzy z jara nasazuje květy.

Množení:
Kaktusy množíme semeny nebo vegetativně - zakořeňováním. Lze také množit roubováním odnoží a řízků. Nejjednodušší je množení vegetativní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.