Vyhledávání
      

Alpinie nachová (Alpinia purpurata)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 1.5 m do 5.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Alpínie nachová je mohutná tropická trvalka, většinou 1,5 -2,5m vysoká, někdy až 5m. Listy má většinou uspořádané do dvou řad, s listovou pochvou, která nese na horním konci vzpřímenou blanku. Květenství s nápadnými červenými podpůrnými listeny a poměrně nenápadnými bílými květy.
Listy jsou podlouhlé, 30 -80cm dlouhé, 5 -20cm široké, téměř přisedlé až krátce řapíkaté, holé, s význačnou střední žilkou a jemnými, téměř rovnými, v ostrém úhlu odbočujícími postranními žilkami. Listová blanka je 7 -20mm dlouhá, chlupatá, většinou se dvěma nestejnými laloky. Květy vykvétají ve vzpřímeném nebo na špičce převislém, 15 -35cm dlouhém klasu na konci výhonů, listeny jsou 2,5 -6cm dlouhé, v jejich úžlabí je vždy 1 -2 aso 2cm dlouhých květů. Plody jsou téměř kulovité, 2 -3cm, otevírající se třemi chlopněmi, vyskytují se jen zřídka.
Alpinie nachová se s oblibou vysazuje pro svá nápadná květenství, jejichž listeny vytrvávají téměř po celý rok, i když krátkodobé květy dávno opadaly. Vedle červené plané formy je v kultuře také forma s růžovými listeny, označovaná jako „růže alpinie“ (anglicky „Pink Ginger“). Přitom „Ginger“ poukazuje na blízkou příbuznost se zázvorem, který ale zůstává mnohem menší a má krátké, husté klasy se zelenými listeny se žlutým okrajem a žluté květy s fialovým pyskem.

Čeleď:
Zingiberaceae - zázvorovité

Původ:
Alpinie nachová pochází z oblasti od Indonézie až po Nové Hebridy.

Výskyt:
Alpinie nychová je oblíbená okrasná rostlina ve všech tropických oblastech, často zplaňující.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.