Vyhledávání
      

Alpinia zerumbet (Alpinia zerumbet)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 2.0 m do 4.0 m
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Alpinia zerumbet je mohutná tropická trvalka, vysoká 2 -4m, se silným oddenkem. Má dvouřadě uspořádané listy, s listovou pochvou, která nese na horním konci vzpřímenou blanku. Květenství je převislé, okvětní lístky bílé s růžovou špičkou, pouze pysk je větší, žlutý s červenými proužky a červeným jícnem.
Listy jsou podlouhlé, 30 -70cm dlouhé, 6 -15cm široké, téměř přisedlé až se stopkami 3cm dlouhými, zpočátku aspoň na okraji chlupaté, s výraznou střední žilkou a jemnými, téměř rovnými postranními žilkami, odbočujícími v ostrém úhlu. Listová blanka je 1 -3cm dlouhá, chlupatá. Květy vykvétají v převislých květenstvích, 10 -30cm dlouhých hroznech na konci výhonů. Okvětí je 2 -3cm dlouhé, pysk až 5cm dlouhý. Plody jsou kulovité, asi 2cm velké, oranžově červené, bobulovité, při zralosti se otevírají třemi chlopněmi.
Za své anglické jméno vděčí tato rostlina obalovým listenům, které jsou průsvitné jako jemný porcelán, tři vnější z nich jsou muškovitě srostlé. Jinak utvářený pysk je podobně jako u všech zázvorovitých tvořen dvěma přeměněnými tyčinkami. K více než 200 druhům tohoto rodu patří také šarlatově červená aplinia a tzv. velký a malý galgán (Alpinia galanga, Alpinia officinarum), které jsou oba používány jako koření.

Čeleď:
Zingiberaceae - zázvorovité

Původ:
Alpinia zerumbet pochází z jihovýchodní Asie.

Výskyt:
Tato alpinia je oblíbená okrasná rostlina ve všech tropických oblastech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.