Vyhledávání
      

agáve sisalová (Agave sisalana)

Kaktusy a sukulenty > 

Výška rostliny: 
do 2.0 m
Barva květu: 
zelenobílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list
Použití: 
solitéra, v zemědělství
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Agáve sisalová je trvalka s kořeny až 150 cm dlouhými, a s mnoha výhonky, na nichž se vytvářejí kořenové pupeny.

Stonek je poměrně tlustý, velmi zkrácený a vyrůstají na něm až 2 m dlouhé a 10 - 15 cn široké, dužnaté, čárkovité, kopinaté listy, zakončené hrotem. Na rozdíl od jiných druhů nejsou po stranách ostnité.

Po 5 - 20 letech rostlina vyhání stonek s latovitým květenstvím do výše 8 - 10 m. Vonné květy jsou zelenavě bílé, trubkovité, zakončené 6 cípy. Mají šest tyčinek a semeník s čnělkou zakončenou trojdílnou bliznou.

Plody jsou mnohosemenné trojboké tobolky.

V květenství se vytváří mnoho rozmnožovacích pupenů, k vegetativnímu množení na plantážích. Mateřská rostlina po odkvětu hyne.

Čeleď:
Amaryllidaceae – amarylkovité

Původ:
Rostlina pochází ze Střední Ameriky z mexické provincie Yucatan. Název dostala podle malého přístavního města Sisal, odkud se vyváželo sisalové vlákno. Nyní se nejvíce sisalu vyváží z Tanzanie, Brazílie, Angoly, Keni a Mexika, a to od USA, Portugalska, Velké Británie, Angoly, Keni a Mexika, a to do USA, Portugalska, Velké Británie, Francie i k nám.

Pěstování:
Pěstování této agáve není složité, není závislá na srážkách a jako xerofyt shromažďující v listech vodu může snadno přečkat období sucha trvající 5 - 6 měsíců. I když se schopna dobře růst na skalnatých, velmi mělkých půdách, nejlépe se jí daří na lehkých propustných písčitých půdách s příměsí jílu.

Sklízejí se listy, které se co nejdříve odvlákňují. K tomu se používají stroje, ve kterých se listy rozmačkají a lámou. Uvolněné vlákno se propírá vodou, aby se odstranily všechny zbytky listového pletiva a slizu. Čisté vlákno se suší na slunci, bělí a kartáčuje.

Použití:
Vlákno se používá k výrobě vodních lan, lan pro důlní dopravu, jako vázací příze apod.. dává se také jako příměs do koberců, potahových látek, na výrobu pytlů, kartáčů, štětek a jako náhražka žíní.

Zelené listy obsahují saponin vhodný k získání kortizonu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.