Vyhledávání
      

Agáve (Agave)

Kaktusy a sukulenty > 

Použití: 
solitéra, nádoby
Náročnost: 
slunce, propustné půdy

Fotogalerie (14 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Agáve je obrovská rostlina, která se rozšířila a zplaněla v tropech a subtropech celého světa, také ve Středomoří. Má několik metrů rozvětvené vysoké květenství, které vyrůstá až po mnoha letech, většinou mezi 10 až 60 lety z růžice tlustých dužnatých listů. Po odkvětu rostlina odumírá, ale nejdříve vytvoří odnože.

Tento druh agáve se může pěstovat v bytě jen jako mladá rostlina několik málo let. Rychle roste a pěstuje se potom jako kbelíková rostlina, která přezimuje v chladu. U tak velkých a trny obdařených rostlin je každoroční přenášení z domu ven a obráceně vždy problém.
Marginata aurea je odrůda se žlutými okraji list. Trochu drobnější, neroste tak rychle a více se hodí k pěstování v interiéru.

Podstatně menší a pomalu rostoucí je A. victoriae – regina a A. filifera, které můžeme pěstovat v bytě dlouhou dobu. Oba tyto druhy jsou velmi dekorativní a nejsou tak nebezpečně pichlavé.

U druhu A. filifera ( vláknonosná) se oddělují z okrajů listů odumřelá vlákna a rostlině dodávají charakteristický vzhled.

A. victoriae – Regina nemá žádné ostré zuby na okrajích listů kromě koncového ostnu. Má bílé, podélné a šikmé linie na listech. Téměř neodnožuje. Oba druhy mají velmi husté, kulovité růžice listů.

Původ:
Agáve pochází z Mexika.

Pěstování:
Agáve vyžaduje po celý rok slunečné stanoviště, přes léto ji můžeme umístit venku. Přezimuje na vzdušném a chladném místě, stačí teploty nad bodem mrazu. Ideální je umístění agáve v zimní zahradě. Snese pokojovou teplotu i suchý vzduch.

Udržujeme mírnou vlhkost, mezi zálivkami necháme substrát vyschnout, v zimě téměř nezaléváme.

Hnojení:
Přihnojujeme v létě hnojivem pro kaktusy.

Přesazování:
Přesazujeme zřídka do propustného, výživného substrátu s pH 6 -7. do hotových substrátů přimícháme písek a pokus máme možnost také kompostovou zeminu.

Množení:
Množíme odnožemi.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.