Vyhledávání
      

Aechmea (Aechmea fasciata)

Okrasné listem > 

Výška rostliny: 
do 70.0 cm
Šířka rostliny: 
do 60.0 cm
Barva květu: 
modrá, růžová
Barva olistění: 
zelená, stříbrná
Tvary listů: 
pilovité
Náročnost: 
slunce, vlhko

Fotogalerie (17 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Echmea patří do čeledi bromeliovitých, které se vyznačují listovou růžicí uprostřed. Z ní paprskovitě vycházejí jednotlivé listy. Ve svém přirozeném prostředí shromažďují dešťovou vodu středem listů do nálevkovité růžice. Tato rostliny má silné kožovité listy a ty vytváří rezervoár vody.

Spodní strana pilovitých listů je stříbrně páskovaná, vrchní je zelená, stříbřitě mramorovaná. U pětiletých rostlin se v srpnu objeví uprostřed rostliny dlouhý stvol s kulatým květenstvím, které se udrží po několik měsíců.

Růžové květenství tvoří pilovité listeny a mezi nimi vykukují drobné modré květy, které kvetou jen krátkou dobu. Echmea dosahuje maximální výšky 70 cm a šířky 60 cm. Je odolná, pomalu rostoucí, vyžadující přiměřenou péči.

Čeleď:
Bromeliaceae (broméliovité)

Původ:
Jejím domovem je Jižní Afrika, kde bromelie rostou na stromech. Jako opora jim slouží větve, výživu čerpají z organických látek tlejících v růžici.

Pěstování:
Pokud chceme, aby nám Echmea vykvetla, musí mít teplotu vyšší než 23 stupňů. Po rozkvětu je jí nejlépe při teplotě 15 -21 stupňů, která je pro její růst nejlepší. Přes zimu ji dáme do místnosti s teplotou 12 -18 stupňů. Měli bychom ji umístit na slunné místo, ale v létě chránit před přímým sluncem, které by jí mohlo spálit listy.

V zimě musí zůstat zemina v květináči vlhká, ne mokrá. V létě musíme bohatě zalévat, růžice by měla být stále plná vody. Je také zapotřebí zajistit rostlině vyšší vlhkost vzduchu, proto musíme listy v létě denně rosit. Každé dva měsíce růžici vyprázdníme a znovu naplníme. Během vegetačního období použijeme místo obyčejné vody zředěné hnojivo. Vápenitou vodu nahradíme dešťovou.

Hnojení:
Od pozdního jara do podzimu přihnojujte při každé třetí zálivce hnojivy s vyšším obsahem draslíku.

Přesazování:
I když žije Echmea z kořenového systému, nemusíme ji přesazovat často. Pokud kořeny zaplní květináč, přesadíme ji do směsi z 50% rašeliny a 50% říčního písku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.