Vyhledávání
      

Adenium tučné (Adenium obesum)

 

Exotické rostliny > 

Výška rostliny: 
od 100.0 cm do 3.0 m
Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
složený
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, ornamentální výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Adenium tučné je až 1m, zřídka až 3m vysoký tropický keř, s masitými kmeny a hladkou šedou kůrou. Všechny jeho části obsahují mléčnou šťávu. Vyznačuje se krátkými, nápadně tlustými kmeny, pětičetnými květy růžovými až červenými, s dlouhou, uvnitř žlutavou trubkou s růžovými podélnými proužky.
Listy jsou nahloučené na konci větviček, jsou protáhlé, nejširší blízko špičky, 7 -12cm dlouhé a 3 -8cm široké, trochu masité, na povrchu tmavozeleně lesklé, naspodu bledší a matné, špička je široce zaokrouhlená nebo s nepatrnou špičkou. Květy vykvétají ve skupinách na koncích větviček, ke konci doby květení často již bezlistých, až 5cm velkých, korunní laloky jsou bílé s růžovým okrajem až růžové s karmínově červeným okrajem, v poupěti zkroucené. Plody jsou dlouze protáhle doutníkovité, až 24cm dlouhé a 2cm tlusté, vždy dva pohromadě v pravém úhlu ke stopce, ve zralosti se otevírající, s mnoha semeny, která nesou na každém konci chochol hedvábných chlupů.
Zatímco jiné okrasné rostliny se musejí zalévat, tato „pouštní růže“ se může spíše chránit před nadbytkem vody. Pochází z velice suchých území a uchovává trochu nezbytné vody ve svých tlustých kmenech. Pokud jí dostává více, ztrácí listy.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Původ:
Adenium tučné pochází z východní Afriky od Etiopie až po jižní Afriku.

Výskyt:
Adenium je okrasná rostlina oblíbená v Asii a v Africe.

Použití:
I když je rostlina považována za jedovatou a její mléčná šťáva slouží jako šípový jed, je okusována mnoha africkými zvířaty, zřejmě kvůli zásobě vody.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.